A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Новогродівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІII ступенів №7 Новогродівської міської ради Донецької області

Кір: симптоми та лікування

Фото без опису

Кір — Гостре вірусне захворювання, яке супроводжується плямисто-папульозний висипом, підвищенням температури, лихоманкою, запаленням слизової верхніх дихальних шляхів, ротової порожнини і очей.

Кір хворіють люди будь-якого віку, але найчастіше за все — діти 4-5 років. Саме вона є однією з головних причин смерті серед дітей у всьому світі. Дорослі люди захворюють на кір значно рідше, як правило, в тому випадку, якщо не перехворіли в дитинстві. По її закінченні у людини розвивається стійкий імунітет, повторні випадки зараження зустрічаються дуже рідко.

Симптоми кору

Інкубаційний період кору в середньому становить 8-10 днів, іноді, у осіб, які отримали сироватку імуноглобуліну, він розтягується до 3 тижнів. Захворювання має типові ознаки, серед яких три вважаються основними:

  1. Корева висип. Висипання виникають на 12-14 день з моменту зараження, в окремих випадках на 17 або 21 день. Спочатку висип рідкісна, з’являється на лобі, на щоках і за вухами, потім протягом декількох годин вона покриває все обличчя, груди і верхню частину спини. На відміну від скарлатини, папули висипають на носогубного трикутника, захоплюють волосяну частину голови, вони добре помітні при бічному освітленні або відмінно відчуваються при проведенні по шкірі пальцями рук.
  2. Ангіна. Наприкінці продромального періоду у хворого на кір, за кілька годин до появи висипу, виникають зміни з боку зіву і глотки — плямиста краса на твердій і м’якій зіві. Надалі плями зливаються, мигдалини починають опухати і у хворого розвивається катаральна ангіна.
  3. Інтоксикація. Симптоми загального отруєння у хворого виражені дуже чітко: дратівливість, зміни настрою, неспокій. У розпал захворювання у дітей спостерігається поганий сон, неспокій, бред- у дорослих — головний біль і загальна розбитість.Температура робить різкі стрибки, даючи два максимальних підйому: до появи провісників захворювання і коровий висипки. Протягом розвитку кору вона тримається на одному рівні, починає падати одночасно з зблідненням висипки.

Надалі бульбашки збільшуються в розмірах, зливаються в плями, особливо на спині, поступово захоплюють кінцівки, йдучи зверху вниз. Процес розвитку коровий висипу в середньому займає 3-4 діб. Саме поступовий характер висипань відрізняє кір від іншого вірусного захворювання, як краснуха. Однак, суцільний червоності на тілі не утвориться, завжди залишаються ділянки шкіри, вільні від папул, що в поєднанні з ураженням очей надає хворому характерний вигляд.

Іноді в зараженої кір людини за кілька годин до появи основних висипань з’являється так звана «продромальна висип» — блідо-рожеві освіти на обличчі, рідко на тулуб. Сама ж корева висип, залежно від глибини розвитку ексудаціонного процесу, може мати різне забарвлення — від блідо-рожевого до яскраво-рожевою. Нерідко на шкірі, особливо на згинах кінцівок, утворюються точкові крововиливи. Починаючи з 4-го дня розвитку, висип темніє, пігментіруется, набуває коричневий колір і починає лущитися.

Ускладнення кору

Кір супроводжується ураженнями верхніх дихальних шляхів, які нерідко викликають ускладнення перебігу захворювання. Найбільш часте з них — запалення легкого, ларингіт, ларинготрахеобронхіт, пневмонія. Оскільки загальна опірність організму хворого знижена, нерідко спостерігаються ускладнення з боку інших внутрішніх органів:

  • нефріти
    • серозні та гнійні отіти
    • блефаріти
    • фурункулез
    • стоматіти
    • ентероколіти
    • менінгіт
    • енцефаліт.

— Кір — одне з найпоширеніших захворювань у світі.
— У 1 на 1000 хворих на кір спостерігається важке ускладнення у вигляді енцефаліту або енцефаломенінгіта.
— В осінньо-зимовий період кількість дітей, хворих на кір, збільшується.

Досить часто кір протікає особливо важко спільно з іншими інфекційними захворюваннями, такими як, паротит, дифтерія, скарлатина, вітрянка. Дуже рідко кір закінчується розвитком склерозірющего паенцефаліта, яке супроводжується прогресуючим недоумством, повторюваними судомами, різними неврологічними симптомами і переходом у хронічну форму з подальшим смертельним результатом.

Профілактика кору

Кір — вірусне захворювання, яким можна заразитися тільки від хворої людини. Запобігти поширенню зараження можна тільки раннім виявленням і повною ізоляцією хворих. Якщо хворий виявлено в школі або в дитячому садку, всі діти, які контактували з ним, протягом 17 днів не допускаються до навчального закладу. Інакше може спостерігати спалах, а в деяких випадках і епідемія кору.

Імунізація — дієвий спосіб запобігання спалахам захворювання та зменшення смертності серед дітей. Для створення активного імунітету використовується жива корова вакцина, запроваджувана до захворювання на кір або протягом 2-х днів після контакту з хворим. Щеплення, проведена відповідно до календаря вакцинації, забезпечують захист людині протягом 15 років. Однак, вона має протипоказання — її не ставлять при вагітності, туберкульозі, лімфомі, лейкозі та СНІД.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень